Først med master
Skrevet 17.11.08 av Anne Jørgensen



Simen Norstø Aaserud (25) har bare et drøyt halvår igjen av sin masterutdanning på Høgskolen i Buskerud. Han er blant de aller første som til våren går ut med en mastergrad i Systems Engineering.

Masterstudent Simen Norstø Aaserud på Høgskolen i Buskerud på Kongsberg. Foto: Bjørn-Owe Holmberg

Simen Norstø Aaserud er blant de første som tar en mastergrad i Systems Engineering på Høgskolen i Buskerud på Kongsberg. Foto: Bjørn-Owe Holmberg

- Studiet passet ypperlig, jeg så ikke for meg to år bare på skolebenken, sier Aaserud som ved å velge masterutdanningen i Systems Engineering kombinerer utdanning med jobb i Kongsberg Automotive. Drammenseren har valgt den treårige industrimasteren, der studentene jobber i en av partnerbedriftene og får lønn mens de studerer. Aaserud jobber 60 prosent i Kongsberg Automotive. Han hadde fra før en bachelor i System Design, og mente en master i Systems Engineering ville passe bra. Samtidig med studiet får han tre års arbeidserfaring.

Nye produkter
Etter det første studieåret valgte Aaserud spesialiseringen Product Design. Det er ideelt når han er ansatt i Kongsberg Automotives utviklingsavdeling, hvor han er med og utvikler nye produkter.
- Det er kjempeartig. Vi jobber med produkter som kunden forespør og produkter vi utvikler selv.
Akkurat nå jobber han med en ny clutch aktuator. Aaserud forklarer at dette er et produkt som gjør det lettere å operere clutchen på en lastebil. Tilsvarende produkt for girspaken heter Servo Shift og utvikles også på Kongsberg.
- Det er en servoassistanse for å skifte gir, forklarer Aaserud. Han kjente lite til Kongsbergindustrien og Kongsberg Automotive før han valgte masterutdanningen. Nå er han ikke i tvil om at det er dette han vil.
- Bilindustrien passer meg supert og det er spennende å jobbe her. Motoriserte ting har alltid fascinert meg, sier studenten.

Vår i New York
I vår hadde han imidlertid en ”pause” fra høyskolemiljøet på Kongsberg og jobben på Kongsberg Automotive. Vårsemesteret ble tilbrakt på Stevens Institute of Technology i USA. Dette er også en del av masterstudiet, som er et samarbeid mellom Høgskolen i Buskerud og Stevens Institute of Technology. Her gikk han på en maskinlinje, eller mechanical engineering.
- Vi fikk en fordypning i fagene og lærte den amerikanske kulturen å kjenne, og så bodde vi på Manhattan, forteller Aaserud.

Masteroppgave
Nå er han tilbake på jobb og studier i Kongsberg og forbereder seg til masteroppgaven som skal skrives i det siste semesteret etter nyttår. 
- Oppgaven skal defineres i november, sier Aaserud. Han ser frem til å konsentrere seg 100 prosent om masteroppgaven før han som en av de første får en mastergrad i Systems Engineering.


Bidrar til bedriften
Kongsberg Automotive deltar som partnerbedrift for masterutdanningen og har ansatt til sammen tre studenter – en student på hvert kull - som studerer samtidig mens de jobber i Kongsberg Automotive. Morten Gunnerud er studentenes kontaktperson i bedriften og han ser på systematiseringen i opplæringen i faget Systems Engineering som veldig bra.
- Vi ønsker å lære noe vi også, og en del ting i faget kjenner vi igjen og en del ting er nye for oss, sier Gunnerud. Han ser mulighetene i faget for Kongsberg Automotive:
- Vi har jo drevet med Systems Engineering hele tiden, men vi har kalt det noe annet. Det er mange elementer her jeg tror vi kan ha nytte av å bruke, sier Gunnerud. Når bedriftens første masterstudent nå skal i gang med oppgaveskriving håper Gunnerud å definere en oppgave som inneholder en del forskning og som er direkte knyttet til den jobben Simen Norstø Aaserud har i Kongsberg Automotive.
- Oppgaven kan bidra med å innføre en del Systems Engineering prinsipper, sier Gunnerud.